fbpx

Ízelítő novemberi lapszámunkból

0

A Magyar VADÁSZLAP idei tizenegyedik lapszámában ezúttal a társas vadászatokat és a velük kapcsolatos szakmai kérdések témakörét járjuk körül. Az újságot november 5-től keresse az újságosoknál.

A tartalomból:

Szimfónia hajtásra komponálva

E havi központi témánkat a társasvadászatok képezik. Igyekeztünk mindent részletesen körüljárni, ami – legyen szó akár apró-, akár nagyvadról – a gyülekezőtől, az eligazításon és a hajtásokon keresztül, egészen a terítékig és a vadászrész kiosztásáig történik vagy történhet egy-egy vadásznapon. Bár tudjuk, hogy milyen szerteágazó ismereteket követel a társasvadászatok előkészítése és lebonyolítása, de talán nem hiábavaló összegyűjteni a legfontosabb tudnivalókat…

Szóljon a vadászkürt!

Mit kell tenni, ha felharsan a vadászkürt? A kérdésre nem lehet egyértelmű és rövid választ adni, hiszen szignálja válogatja, hogy mikor és milyen cselekvésmódot kíván a vadászetikett. Agyaki Gábor – a hazai kürtös mozgalom „élharcosa” – csokorba gyűjtötte a bizonytalankodók számára, hogy miként kell viselkedni a társasvadászaton, ha meghalljuk a „Gyülekezőt”, az „Üdvözlést” vagy a „Hallalit”.

Ha megcsap a lőporfüst illata

Üzekedés, bőgés, barcogás, berregés, búgás – szük fél év vadászszívet megdobogtató történései egy nagyvadas területnek. Az apróvadas jellegű revírek puskaforgatói azonban legalább akkora izgalommal vagy bizakodással várják a fácán- és nyúlhajtások kezdetét, mint a nagyvadas kollégáik az imént felsorolt természeti jelenségeket, valamint az ahhoz fűződő élményeket. S bármennyire nehezen hihető egyesek számára: élményekben, tapasztalatokban, hangulatokban nincs hiány akkor sem, ha szeretett golyósunk helyett a sörétes puskánk lóg a vállunkon

Vegyes érzelmekkel

Lassan a finiséhez érkezik a jogalkotói munka és az Országgyűlés előreláthatólag hamarosan elfogadja az új vadászati törvényt. Azaz nem is új törvényt, hanem a jelenleg hatályos LV/1996-os joganyag módosítását – hiszen a korábban beharangozottakkal ellentétben, a „régit” fogják megváltoztatni. Nem ez az egyetlen változás azonban a korábban társadalmi vitára bocsátott koncepcióhoz képest, hiszen megváltozott például a vadkárral kapcsolatos elképzelések zöme is. A közelmúltban elkészült a törvény normaszövege, melyet ezúttal Szabó Attila véleményezett – kendőzetlen őszinteséggel…

Vadőri teendők

November – a székely népi kalendárium szerint: „Enyészet hava”. Ahogyan hűséges olvasóink már megszokhatták, ebben a hónapban is „körülnézünk” két vadászterületen, hogy a rovatot – és magát a területet is – gondozó hivatásos vadász szerzőpáros szemszögéből nézve megtudjuk, mi a legfontosabb teendő így tél elején. Nyilvánvaló, hogy az etetés – a vadállomány legínségesebb időszakra való felkészítése – mellett a hajtások, terelések előkészítése, a vadászatok megrendezése, valamint a tarvad „selejtezése” bőséges feladatot nyújt azoknak, akik a vad védelmére tettek esküt…

Trófeaszemle

Az utóbőgést követő néhány hét a trófeaszemlékről szól. Ma már nem kizárólag az erdőgazdaságoknál, hanem – örvendetes módon – a vadásztársaságoknál is egyre gyakrabban szerveznek efféle programokat, melyek lehetőséget nyújtanak arra, hogy az érdeklődők „testközelből” megismerjék a vadgazdálkodás eredményeit, kicsit anekdotázzanak – és kicseréljék egymással szakmai tapasztalataikat. Kétoldalas összeállításunkban nyolc különböző trófeamustráról olvashatnak rövidke tudósítást, Sárosfőtől, Tamásin át, egészen Sajóvelezdig.

Megosztás

A szerzőről

Reagálj

*