A régi vicc szerint a makarónit úgy készítik, hogy egy alkalmas méretű lyukat tésztával beburkolnak. A műszaki problémát sarkítva, a golyós puskacső gyártása is hasonló alapelveken nyugszik. A sok műveletből álló gyártás gondos végrehajtásakor dől el, hogy az adott fegyver majdan milyen szórásképet fog produkálni.
A golyós cső huzagolásainak elkészítésére többféle eljárás lehetséges, a legpontosabb és legjobb szórást azok a csövek adják, amelyeknél minden egyes barázdát külön-külön kézzel húznak be a csőbe. Az így készült csövekhez nagy szakmai tapasztalattal rendelkező szakemberek és – nem utolsó sorban az árak miatt – vastag bukszájú megrendelők szükségeltetnek. A kovácsolási eljárással készült csövek pontossága, tartóssága és ára mindenben megfelel a piaci igényeknek. A beérkező nyersanyagnak, ami általában méretre vágott köracél, először az összetételét ellenőrzik, hiszen „a bizalom jó, az ellenőrzés még jobb” – mondotta egykor Vlagyimir Iljics Uljanov.
Miután minden rendben találtatott, a központosságra ügyelve, a köracélba egy jóval a kívánt kaliber mérete feletti lyukat fúrnak. Ezután a furat geometriai tengelyét alapul véve, a köracélt a cső kiinduló méretére esztergálják. Ekkor a nyers csőnek már tökéletesen központosnak kell lennie. A következő műveletben a cső teljes hosszában azonos belső átmérőjének és tükörsima felületének kialakítása hónolással történik. Ezt követi egy alapos purgálás, és minden egyes darab szemrevételezéssel történő ellenőrzése.
Ezek után kovácsolással alakítják ki a cső belsejében a huzagolást, azaz a barázdákat és oromzatokat. A túlméretes belső átmérőjű, forgatott nyers csövet négy, sugárirányba mozgó „kalapáccsal” vagy inkább pofával percenként nagyjából 1000 ütéssel rákovácsolják a torkolattól a töltényűr felé haladó, a barázdákat a palástján kiemelkedésként kialakított tüskére, amely a cső belsejében kialakítja az adott kalibernek megfelelő optimális menetemelkedésű huzagolást. A kovácsolás okozta anyagtömörödés miatt a puskacső elnyeri végleges hosszát, nagyjából egyharmaddal megnyúlik, és úgy néz ki, mint egy koloniál stílusban készült székláb. A kovácsolt csövek belső méreteit idomszerekkel ellenőrzik, majd valamennyi cső furatát teljes hosszában endoszkóppal megvizsgálják. Végül a cső külső felületét leesztergályozzák, köszörülik, majd homokszórással alakítják ki a manapság kedvelt matt felületét.
Az úgynevezett fehérkész csöveket 130 százalékos túlnyomással „belövik”, s még egyszer ellenőrzik a cső és a töltényűr szabványos méreteit, valamint mérettartását. Ha a vizsgált cső sikerrel teljesítette a procedúrát, akkor jön a gyártási szám beütése
A befejező művelet a barnítás, amely egyben a korrózióvédelmet is szolgálja, és a kész cső már kísértetiesen elkezd hasonlítani a vadászboltok kirakataiban látható golyóspuskák csöveihez.
Szabó Attila
Megjelent a Magyar VADÁSZLAP 2022. januári számában.