Vadlovakkal az erdőtüzek ellen

Közép-Spanyolországban, Guadalajara tartományban, az Ibériai-félsziget egyik legnéptelenebb vidékén Przewalski-lovakat  és taurus szarvasmarhákat telepítettek vissza, melyek genetikailag a kihalt őstulokhoz hasonlítanak. A Rewilding Spain projekt 2023-ban hozta az első vadlovakat Franciaországból, hogy természetes úton segítsenek megfékezni a terjedő erdőtüzeket.

A Mongabay írása szerint ma már több tucat állat él szabadon a hegyvidéken. A nagyragadozók és a nagytestű növényevők egykor fontos szerepet játszottak a táj alakításában, ám a történelem során eltűntek vagy háziasították őket. A lovak legfontosabb feladata a magas fű lelegelése, amit más állatok, például a szarvasfélék nem képesek eltüntetni. Így megakadályozzák, hogy a száraz növényzet összefüggő gyúanyagként segítse a tüzek terjedését. A taurus szarvasmarhák más szerepet töltenek be: bozótot irtanak, kisebb fákat is kidöntenek, sőt, a talajt is feltúrják szarvukkal. Együtt alakítanak ki változatos, nyitottabb tájat, amelyben a tűznek jóval nehezebb utat találni.

A szakemberek szerint ez kulcsfontosságú lehet egy olyan korban, amikor a klímaváltozás miatt egyre gyakoribbak és pusztítóbbak az erdőtüzek. A projekt nemcsak a természetnek kedvez, hanem a helyi közösségnek is. A szervezet ma már húsz embert foglalkoztat, többségüket a környékről, és együttműködik vállalkozókkal az ökoturizmus fellendítéséért. Túrautak, vadlesek és helyi kezdeményezések segítenek újra életet vinni az úgynevezett „üres Spanyolországba”.

A jövőbeni tervek közt szerepel az ibériai hiúz és a keselyűfajok visszatelepítése is, hogy a térség ismét gazdag és ellenálló ökoszisztémává váljon. Ahogy egy helyi pásztor fogalmazott:

„Számomra minden munkanap olyan, mintha az első lenne: ugyanaz az izgalom… Mindig csak azt mondom; Istenem, de gyönyörűek. És ennyi, semmi több, többet nem is tudok mondani.”

Megosztás

További hírek

Az M1-es autópálya sem állította meg az ASP-t – újabb bizonyíték a fokozott védekezés szükségességére

Újabb jelentős járványügyi fejleményről számolt be a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih): két, Tatabánya térségében diagnosztikai célból elejtett vaddisznóban igazolták az...

Fordulat az ASP hazai történetében: először jelent meg házi sertésállományban Magyarországon

Az afrikai sertéspestis (ASP) elleni védekezés fontosságáról az elmúlt években rengeteget hallhattunk. Sokak számára azonban a betegség mindeddig elsősorban a...

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.