Radioaktív rinocéroszszarvak Dél-Afrikában

A Witwatersrandi Egyetem anti-vadorzó kampányt indított, melynek keretein belül radioaktív izotópokat injektálnak rinocéroszok szarvába – számol be a The Guardian. Ez ártalmatlan az állatokra nézve, viszont kimutatható a határokon és reptereken lévő sugárzásérzékelőkkel, ezzel segítve az orvvadászok és csempészek lebuktatását.

A projekt, amelyet „Rhisotope” néven indítottak, már túl van egy sikeres kísérleti szakaszon: tavaly 20 orrszarvút kezeltek tesztjelleggel. Most öt további állattal kezdik meg a szélesebb alkalmazást, remélve, hogy később tömegesen is alkalmazható eljárás lesz.

A kutatók által végzett tesztek szerint a módszer teljesen biztonságos, és a radioaktív izotópokat még alacsony szinten is felismerik a sugárzásérzékelők.

Az orrszarvúállomány világszerte drasztikusan csökkent a feketepiac nagy kereslete miatt. Míg az előző évszázad elején ötszázezer, ma már csak 27 ezer egyedet számolnak, melyből 16 ezernek Dél-Afrika ad otthont, de a gyakori orvvadászatokon évente nagyjából 500 példányt ejtenek el.

Az egyetem arra kérte a vadrezervátumokat és természetvédelmi hatóságokat, hogy csatlakozzanak a projekthez.

Megosztás

További hírek

Az M1-es autópálya sem állította meg az ASP-t – újabb bizonyíték a fokozott védekezés szükségességére

Újabb jelentős járványügyi fejleményről számolt be a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih): két, Tatabánya térségében diagnosztikai célból elejtett vaddisznóban igazolták az...

Fordulat az ASP hazai történetében: először jelent meg házi sertésállományban Magyarországon

Az afrikai sertéspestis (ASP) elleni védekezés fontosságáról az elmúlt években rengeteget hallhattunk. Sokak számára azonban a betegség mindeddig elsősorban a...

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.