Vadászok mentették meg az amerikai bölényt

Kevesen tudják, hogy az amerikai bölényeket (Bison bison) a kihalás veszélye fenyegette az 1800-as évek folyamán, azt pedig még kevesebben, hogy a fajt vadászok odaadó munkája mentette meg a végleges eltűnéstől – írja cikkében a hunter-at-heart.com.

1840 és 1870 között a vad állománya 40 millióról körülbelül 5-6 millióra csökkent a századfordulóra pedig nagyjából 300 példányról tudtak Amerika szerte. Az, hogy egyáltalán ennyi maradt ekkora azoknak a vadászoknak köszönhető, akik felismerték, hogy milyen veszély leselkedik a bölényekre. 1886 tavaszán a közismert bölényvadász, Charles Jesse „Buffalo” Jones saját csordát hozott létre befogás útján. Eme cselekedetéről – amely során első ízben 8 borjút fogott be – az Amerikai Bölény Társaságnak címzett, 1912-ben írt levélben számol be:

„Nyolc borjút kaptam el kötéllel, így pedig megmentettem őket, holott farkasok és prérifarkasok százai fenték rájuk a fogaikat. Amint elkaptam egyet hozzákötöttem a kalapomat, hiszen tudtam, hogy a ragadozók kevésbé nyúlnak olyan prédához, amely bűzlik az ember szagától. Ahogy haladtam tovább sorban elveszítettem a kabátomat, a mellényemet, a bakancsaimat és a zoknijaimat, így már hét bölényt fogtam be aznap. Éppen a nyolcadikkal a kezeimben lovagoltam vissza a hetedikhez, amikor észrevettem, hogy azt a ragadozók körbevették, ugyanakkor a hatodikat is pont ekkor akarták felfalni. A felkaptam a csapdába esett kis bölényt, majd a borjakat a lovamra és magamra kötöttem, úgy vágtattam a bajba jutott hatodik egyed felé…”

Jones végül a Yellowstone Nemzeti Parkban fogott bele a saját maga által befogott bölénycsorda istápolásába 1902-ben. Buffalo Jones erőfeszítései többeket megihlettek, így a faj megmenekült a kipusztulástól. Sajnos összességében nézve az amerikai populáció mindezen tevékenység ellenére hanyatlásban maradt, amit a szakemberek főként a közérdeklődés hiányának róttak fel. A bölényekért tevékenykedők között olyan közismert vadászokat találunk, mint Theodore Roosevelt, William T. Hornady, vagy George Bird Grinell.

Napjainkban Észak-Amerikában nagyjából 500 ezer bölény található, amelyeknek 90 százaléka magántulajdonban lévő földeken él.

Illusztráció
Illusztráció
Megosztás

További hírek

Az M1-es autópálya sem állította meg az ASP-t – újabb bizonyíték a fokozott védekezés szükségességére

Újabb jelentős járványügyi fejleményről számolt be a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih): két, Tatabánya térségében diagnosztikai célból elejtett vaddisznóban igazolták az...

Fordulat az ASP hazai történetében: először jelent meg házi sertésállományban Magyarországon

Az afrikai sertéspestis (ASP) elleni védekezés fontosságáról az elmúlt években rengeteget hallhattunk. Sokak számára azonban a betegség mindeddig elsősorban a...

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.