Radioaktív vaddisznók Svédországban

31 évvel a csernobili katasztrófa után, a légkörből csapadék útján a földbe került cézium izotóp ma is több problémát okoz – nem csak –, Svédországban. A napokban már az ország északi területein is ejtettek el a biztonságos határértéknél tízszer nagyobb sugárdózissal fertőződött vaddisznót. A terítékre hozatal Gavle környékén, Stockholmtól 170 kilométernyire történt.

Az utóbbi egyed volt a legsugárfertőzöttebb, amit valaha mértek – mondta Ulf Frykman környezetvédelmi tanácsadó a The Daily Telegraphnak.

A vaddisznók minden más vadnál több céziummal szennyezett földdel kerülnek kapcsolatba, elsősorban táplálkozási módjuk miatt, ezáltal szervezetük nagyobb sugár dózisnak van kitéve. A szarvasfélék által fogyasztott növények ugyanis jóval kisebb mennyiségben tartalmaznak céziumot.

A svédországi mezőgazdasági termelők legnagyobb félelme, hogy a vadászok az emberi fogyasztásra alkalmatlan, sugár szennyezett vaddisznókat nem fogják az állományból kivenni. Aminek a következménye, hogy számuk megsokszorozódik ami nagyobb vadkárt eredményez az erdőkben és a vetésekben.

Forrás: National Post

Megosztás

További hírek

Fordulat az ASP hazai történetében: először jelent meg házi sertésállományban Magyarországon

Az afrikai sertéspestis (ASP) elleni védekezés fontosságáról az elmúlt években rengeteget hallhattunk. Sokak számára azonban a betegség mindeddig elsősorban a...

Gondosan őrzött genetika, Piet du Toit-tal vadásztam

  A csapat felszerelését szállító öreg Bedford terepjárók porfelhőt hagyva maguk után ütemesen robogtak úticélunk, az Otjisauna vadászfarm felé. A...

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.