A napokban az Európai Bizottság bejelentette, hogy egyes nyugat-európai tagállamokban ismét vadászható fajjá nyilváníthatják a ‘Veszélyeztetett’ besorolású vadgerlét (Streptopelia turtur) három év teljes körű védelem után.
Ha ez megvalósul az egyes államokban, akkor a vadgerleállomány legfeljebb 1,5 százaléka lesz terítékre hozható. Hogy ez milyen országokban és keretek között valósulhat meg, azt még nem tudni, de a zöld út a vadászat felé egyre valószínűbb. A változtatás Magyarországot nem érinti, a hazánkban fészkelő vadgerle már több éve védett faj.
Más európai országokban a 2021-ben Európában bevezetett vadászati tilalomnak köszönhetően az egyes vonulási útvonalakon egyértelműen megfigyelhető volt az állomány növekedése, míg ahol sem a monitoringozás, sem a vadászati tilalom nem megfelelően volt betartva, ott továbbra is csökkent az állomány.
Mi várható vajon, ha egyes országokban újra szabad utat adnak a vadgerle vadászatnak? A Birdlife Europe szervezet szakemberei szerint a madár jövője így sem túl fényes, a természetes élőhelyek száma és a táplálékforrásaik csökkennek, így tehát óriási kérdés, hogy valóban jó döntés volt-e ismét vadászhatóvá tenni?