A fenti címmel tartotta meg múlt hét csütörtökön éves konferenciáját az Állatorvostudományi Egyetem immáron tizenkettedik alkalommal. Rengeteg előadó, rengeteg érdekes téma, rengeteg érdeklődő. Röviden így lehetne jellemezni az eseményt. Nem is célunk, hogy bemutassunk minden előadást, sokkal inkább csak két témából szemezgetnénk melyekben a vadgazdálkodásra és vadászatra nézve is aktuális és fontos információk hangzottak el.
Sokan várták dr. Pásztor Szabolcs országos főállatorvos és dr. Nemes Imre, a NÉBiH elnökének előadásait, ugyanis mindketten a jelenleg Magyarországon előforduló járványokról beszéltek volna, de a főállatorvos sajnos a jelenlegi állategészségügyi helyzet miatt nem tudott részt venni, azonban a NÉBiH elnöke a jelenleg is tomboló járványokról tett helyzetjelentést. Azt mindenképpen be kell látnunk, hogy nem rózsás a helyzet, ugyanis a ragadós száj- és körömfájás (rszkf) nem csak a haszonállatokat, hanem a vadászható párosujjú patásokat is fenyegeti. Győr-Moson-Sopron vármegyében eddig már 13 vadászatra jogosultnál leállították a vadászatot, de folyamatban van az újabb korlátozás további területeken. Vadászati, de leginkább vadgazdálkodási szempontból ez igencsak negatívan hat a vadgazdálkodókra, hiszen lassan itt van az őzbak vadászati idényének a kezdete, valamint a kukoricavetések megőrzésének időszaka, melyek komoly kihívások elé állítják majd a jogosultakat.
Kovács Ferenc, az Agrárminisztérium főosztályvezetője mutatta be az Országos Vadgazdálkodási Tanácsot, illetve annak működését és jelentőségét. A jövőt érintően kiemelnénk, hogy a tanács dolgozik egy Vadhatás-monitoring rendszeren, hiszen nem az az érdekes, hogy pontosan mennyi vad van, hanem a vadászható fajok által okozott károk nagysága. És persze nem csak a mezőgazdaságban, erdőgazdálkodásban, hanem az ember közvetlen környezetében is. Megtudtuk azt is, hogy várhatóan október 1-től lép életbe az elektronikus beírókönyv, mely állami applikáció/alkalmazás lesz, de ingyenesen biztosítja az állam a vadászatra jogosultaknak. A használat önkéntes lesz, sőt, tesztüzemre is lesz lehetőség. Persze maradhatnak a vadgazdálkodók a már jól megszokott papíralapú vadászati naplónál is, de a jövő a digitális világban van, így előbb-utóbb elkerülhetetlen lesz az átállás.